Stulecie Winnych to seria, na którą składają się trzy rozległe powieści. Każda z nich skupia się na innym pokoleniu tytułowej rodziny Winnych. Takim oto sposobem autorka cyklu, Ałbena Grabowska, przedstawia nam losy trzech pokoleń: od wybuchu I wojny światowej po koniec XX wieku. Czy Stulecie winnych (duży wybór na stronie www.taniaksiazka.pl) to dobra powieść historyczna? Czy jako odbiorcy nie pogubimy się w fabule, która została rozwleczona na przestrzeni prawie stu lat?

Trzy pokolenia, jedna rodzina

Fabuła Stulecia Winnych rozpoczyna się w przededniu wybuchu I wojny światowej. Już w pierwszych rozdziałach sagi zostajemy zaznajomieni z kilkudziesięcioma bohaterami, co może początkowo przytłoczyć. Warto jednak się nie poddawać i przetrwać początek trylogii, gdyż Grabowska potem nam to wynagrodzi. W jaki sposób? Autorka doskonale radzi sobie w gatunku historycznym, wplatając do opowieści ciekawostki z minionych lat. Poza tym trafiamy do miejsc znanych z podręczników historii oraz spotykamy postacie historyczne, które brały udział w I czy II wojnie światowej. To wszystko nadaje sadze bardziej realistycznego charakteru i sprawia, że coraz bardziej przywiązujemy się do głównych postaci. Kolejnym plusem, a zarazem całkiem oryginalnym rozwiązaniem jest śledzenie losów jednej rodziny. Oczywiście w wątkach pobocznych i na dalszym planie pojawiają się i inne postacie, jednak to właśnie rodzina Winnych stanowi trzon powieści Grabowskiej.

Bohaterowie się zmieniają

Lata mijają, a postacie w Stuleciu Winnych zaczynają inaczej patrzeć na otaczającą je rzeczywistość. Jest to świetny zabieg psychologiczny, który sprawia, że bohaterowie stają się bardziej ludzcy, a zarazem wiarygodni. Kto z nas przecież nie zmienia się w przeciągu swojego życia? Doświadczenia, sytuacje, porażki oraz sukcesy – to wszystko wpływa na to, jacy aktualnie jesteśmy, czego pragniemy i potrzebujemy. Stulecie Winnych to przykład bardzo dobrze zaprojektowanej sagi, która jest atrakcyjna dla różnorodnych odbiorców, właśnie dzięki psychologicznie wiarygodnym postaciom.