“Stulecie winnych” to seria trzech książek napisanych przez polską pisarkę Ałbenę Grabowską. Jest to historia rodziny Winnych, którzy żyli na przestrzeli wojen i czasów powojennych. Pisarka rozpoczyna swoją książkę od narodzin dwóch bliźniaczek Marii i Anny w przededniu I wojny światowej.

Jak odnaleźć się w trudnych wojennych czasach?

Trylogia składa się z trzech tomów o tytułach: ” Stulecie winnych (super książka). Ci, którzy przeżyli”, “Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli” oraz “Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli”. Historia rozpoczyna się od narodzin dwóch bliźniaczek: Ani i Marii. Jest to wydarzenie mające miejsce w przededniu wybuchu I wojny światowej. Po śmierci matki dziewczynek ojciec staje przed trudnością wychowania ich razem z babcią i dziadkiem. Musi sobie radzić w niepewnych wojennych czasach. W pierwszym tomie opisane są wydarzenia z lat 1914 – 1939. Ojciec dziewczynek stara się wychować dziewczynki w miłości i spokojnych domowych warunkach pomimo sytuacji, w której się znalazł. W drugim tomie dziewczynki dorastają. Przed nimi pojawiają się różne wyzwania, szczególnie, że następuje czas kolejnej wojny. Druga książka przypada na lata 1939 do końca lat 60. XX wieku. Dorosłe już kobiety muszą same podejmować decyzje i zadbać o swoje rodziny. W trzecim tomie w życiu Marii i Ani pojawiają się kolejni członkowie rodziny i na ich historii skupia się autorka. 

Książka przeniesiona na duży ekran

Trylogia “Stulecie Winnych” to połączenie powieści obyczajowej z historią. Pomimo trudnych czasów, które opisuje autorka, stara się ona wnieść powiew optymizmu w trudne życie bohaterek, które walczą, żeby pomimo niepewnych czasów jak najlepiej przeżyć swoje życie. Powieść została zekranizowana. Jedne z głównych ról zagrali Kinga Preis i Jan Wieczorkowski.

Pisarskie ambicje Ałbeny Grabowskiej

Pomimo tego, że autorka Ałbena Grabowska z zawodu jest lekarką w pewnym momencie postawiła także na karierę pisarki. Z powodzeniem łączy te dwie dziedziny wykorzystując swoje doświadczenie w pracy lekarza w swoich książkach.